Lantan

A KnSWiki wikiből

Lantan


"Ahol Gond hitét vallják..." "Ahol nem használnak mágiát, hol a technika segítségével oldanak meg olyan problémákat amelyekhez máshol a mágiát hívják segítségül." "És ahol a közönséges köznapi mágia elhalványul e technikai tudás manifesztációja mellett." Nos ilyen és ehhez hasonló mendemondák hallhatóak azoktól akik egyáltalán hallottak bármit is e titokzatos kis külön világról és hajlandóak bármit is elhinni, elmesélni róla. Szóbeszéd, semmi több? Számos mese szól Lantanról és annak lakóiról, a titokzatos és furcsa helyről ahol óramű pontosságú, esetenként pokoli szerkezetek művelnek hihetetlenebbnél hihetetlenebb dolgokat alkotóik parancsára. Különc, furcsa, titokzatos néha még a zavaros és veszéjes jelzőkkel is illetik a sokak számára elérhetetlen ám inkább megérthetetlen szigetet azok lakóival és "csodáival" egyetemben. De mi ez a hely, kik ők? Mit tartogat e hely az utazó s mit Faerun számára? Igazat szól a megszámlálhatatlan mese és mítosz?

Ki tudhatja. Én biza nem. Ám ami tény, az tény. Úgy van!

Lantan egy sziget. Nem is túl apró de nem is túl nagy. Éppen hogy komfortosan elférnek rajta a helyi feltalálók na meg a folyton újabb és újabb fáradozásaik során megalkotott "kis csodák". Délre van a Holdárny-szigetektől s délnyugatra a Nelanther-szigetektől. Keleten terül el tőle Tethyr továbbá Calimshan, Középföld területei. Dél-délkeletröl nyúlik be alá a Chult-félsziget, Faerune legdélnyugatibb szeglete. Két tenger peremén bukkan ki a parttalan kékségből. Míg nyugati irányból az Ösvénytelen-tenger, addig kelet felől a Kardok-tengere öleli körbe. Lantan nem is egy hanem kettő földségen terül el, azaz pontosabban két szárazulat, egy déli és egy északi alkotja Lantant.

Lakói gnómok no meg gnómok de akadnak ám kíváncsi emberek is. Mindennél többre tartják munkáikat de még ennél is többre a feltalálás nyújtotta izgalmakat, kihívást és örömet. Céljuk nem önös, Gond dicsőségére teszik ezt. Persze esetenként a praktikum is cél, a haszon mint hasznos és praktikus eszközök megalkotása a mindennapi élet megkönnyítése érdekében mutatkozik meg, ugyanakkor mint a kereskedés eszköze a következő "nagy" találmányuk megalkotásához szükséges alapanyagok árának fedezésére. Minden lakó a napi munka mellet únos-untalan kísérletezget valamiféle szerkezettel. De ne hidd, hogy hasztalan a sok csörömpölés! Vannak egész Faerün számára népszerűvé vált eszközök ahogy igencsak vannak népszerűtlenek is. Jobbnak találom ha az előbbivel késztetlek álmélkodásra, s jobbnak ítélem ha utóbbival nem okozok riadalmat. Példának okáért ilyenek a különféle szerszámok, segédeszközök a kocsifelfüggesztések vagy a részenként javítható kocsikerekek avagy a öntöltő olajlámpás, a különböző elmés csapdaszerkezetek, a cseles zárak, az időmérő eszközök és szerkezetek és a furábbnál furább eszközök mint a darabokra szétszedhető, részenként könnyedén elrejthető egyéni kézi fegyverek is. Vicces, mókás és nem egyszer bizarr darabok is kikerülnek a műhelyekből. Ki tudja, talán kalandozóként nem riadsz vissza a folytatástól sem. Ördögibb masinériák is felütik a fejüket - olykor-olykor szó szerint is. Mint a zsinegekkel, gumikkal, rugókkal tekergőző, forgolódó berregő-kerregő és kattogó szerkezetek. Mint a szél, a víz, a tűz meg még az állatok erejét is magába szívó, életre kelő gépezetek! Fújnak, sípolnak döngenek és bömbölnek! Acél és kő pofáik benyelnek mindent s mindenkit, feneketlen bendőjükben olvadt tűz fortyog, fel meg elemésztve bármit is faljon be, mígnem meg nem mozdul a mechanikus szörny. Minél inkább dobol és dohog, minél többet fal annál éhesebb és dühösebb. Megalkotóik beszélik bizarr sirkanó, pukkanó, recsegő nyelvezetüket torz teremtményeiknek. Beszélik, hogy őrzik itt a fekete por titkát is. S suttognak egy sohasem nyugvó semmi hajtotta szerkezetről is.

De biztos csak rosszindulatú szóbeszédek ezek. Biztosíthatlak békés jó indulatú, jó modorú bár furcsa népek ezek a lantaniak. Békések és zárkózottak ez adhat okot a sok félreértésre az itt-ott elferdített eltúlzott ebszámolónak. Bár hiszed ha látod-hallod mint a mesés masinériáikat!


- Ismeretlen Télteleni kereskedő beszámolója, lejegyezve a Gyertyatornyokban -


Túltesz minden mesén, minden képzelet kreálta képen. Túltesz még a mélygnómok tekervényes, fogaskerekekkel teli kemény kobakjából kipattant kreálmányok tervein s szívük mélyének minden vágyán is! Túl ám biza! Oh Lantan, oh lantani gnóm, testvérek. Hol no meg kik vallásos áhitattal ábrándoznak masinákról, szögekről, ívekről, derékszögről, fogaskerekekről és izgő-mozgó gépekről. Különleges csodák világa ez e csodás világon belül. Az ám, az ihlet na meg a fantázia no meg a sürge kezek s az éles szem az érdem, a kiváltság. Búbánatba a bolond rangokkal, címekkel oh ah butábbnál butább hősködésekkel. Pföj a pöffeszkedő mágusok és varázslók...kár is rájuk pazarolni a szót, kár! Különcök? Áhá! No és akó'?! Ige' engem büszkeséggel tölt el ez. Talpalhatsz de nincs idő és nincs hely hol ennyi gnómot egy helyütt és egy időben ekkor erőben, békességben és szervezetten találnál Én mondom - Én aki látott ezt s azt mán. Persze persze itt-ott na meg amott faerun földjein felbukkan vagy rábukkansz egy-két gnómlakta házikóra ne adják az istenek komplett városi negyedekre. De itt azaz ott - na mindegy függ ez attól, hogy miként és merről nézitek - apró vagy pont jó méretű - megint csak az isten fiainak magasságából avagy alacsonyságából fakadó nézőpontja szerint - komfortos kő és faházakat s műhelyeket találsz teli s tele a gnóm nép szorgos fiaival. Csak is gnómokkal. Khm jó jó akadnak emberfiak is itten azok a magukat nagyképűen lantanoknak nevezőket. De mit sem érnének az ellesett gnóm áhitat és szent ihlet nélkül. De ne csűrjük-csavarjuk, csak is itt van annyi azaz ennyi őőő...na szóval ilyen nagy számban gnóm egy-rakáson faerun földjén. És alakítanak manufaktúrákat, laboratóriumokat, kereskedő és feltaláló céheket meg mindenféle konglomerátumokat... Te is, mag mindenki más is bolond ha azt hiszi balgán begubózva éldegélnek. Me' messzire ellátnak meg még messzebb tapodják is a földeket, hegyeket...bányákat ám. De sss me' még kifecsegem a titkaikat. Békés népség de sokan irigyek vagy féltékenyek s előbbi vagy utóbbi okokból lopnák ne adja Gond pusztítanák e különc de különleges ékkövét a világnak. Csodás, szemet s szívet gyönyörködtető...El sem hinném ha nem a két - bocsáss meg az egy - szememmel látom magam is életem alkonyán.


- Ismeretlen Gnóm, Dolblund-ból -


FR_BB_Lantan.jpg
Lantan
Földrajz
Főváros:Sambar
Terület:Ösvénytelen-tenger
Kormányzat
Kormányzat: Tizenkettek tanácsa (Ayrorch), feje az Ayrar
Vezető: Ayrar: Thagr (Vsz.1357)
Élet és Társadalom
Fajok: ember, szikla gnóm
Nyelv: lantán (draconic írásjelek), gnóm, közös
Vallás: Gond, Azuth
Jellem: Semleges, Jó
Gazdaság
Import: üveg, fémek, szén, kereskedő áruk
Export: Teknologia (szerkezetek, masinériák)
Fontosabb Helyek és Földrajzi jellegzetességek
Sunrah • Sambar • Anchoril • Lethtar • Illul •
Darluj • Dtakkar • Baelrah • Sujjar • Tsau
Szervezetek


Lantan egy sziget-együttes, egy sziget-társadalom, az Ösvénytelen-tengeren a Chult-félsziget felett. Lakói nevezetesek technikai tudásuk híréről és hű Gond hívőiről. Tőle északra a Kardok-tengerén hozzávetőlegesen huszonnégy mérföldre a Holdárny- és ésszekkeletre mintegy tizenkilenc mérföld távol a Nelanther-szigetek fekszenek, míg tőle délnyugatra körülbelül tizenhárom mérföld távolságban a Ködök Anyja-szigetcsoport továbbá délkeleti irányban a Chult-félsziget szárazulata húzódik. Keleti parjait a Kardok-tengere míg a nyugatit az Ösvénytelen-tenger hullámai mossák. E sziget-együttes három szárazulatból áll; a Sumbar-áramlat állatal szétválasztott legnagyobb északi Lantan és a déli Suj szigetekből, legvégül a lakatlan Orlil mind közül a legkisebb s legkülönösebb szárazulatából.


Lantan lakói sziklagnómok és emberek akik magukat lantánoknak nevezik. A Cult-félsziget észeknyugati részéről származnak, innen kiindulva népesítették be Lantan, Suj és Orlil szigeteit. Maguk a lantaniak azaz a lantán emberek megismerhetőek nagy zöld szemeikről, rézbarna hajukról és pergamen-árnyalatú bőrükről. Ritkán fordulnak meg Faerün szerte, ezalól kizárólag csak kereskedőhajóik jelentenek kivételt. Kiterjedt de jól kontrollált kereskedelmi kapcsolatokat és kereskedő útvonalakat tartanak fent a Kardok-tengerének távoli részeivel mint az északi Téltelen, a Csillámló-tenger messzi keleti partján fekvő Lapaliiya továbbá a Nagy-tenger keleti felén húzódó Halruaa. Miután Maztika titokzatos kontinense feltárult Amni felfedezők álltal a kereskedők és hódítók számára, Lantan vált a zárt Öröksziget valamint a rejtélyes Nimbral szigetek mellett Faerun legnyugatibb lakott vidékévé mely kiindulópontja lett számtalan ekszpedíció és felfedező hadjáratnak az ismeretlen távoli vizek és világok irányába.


A legtöbb lantani nemzetségű a legnagyobb szigeten Lantanon él, melyről nevüket is kapták. Lantánnak nevezik saját nyelvüket is. E sajátos nyelv írásjelei a sárkány ábécé (daconic) jeleire épül mely számos mesés mítoszt és legendát szült a nagy Netheril birodalommal való vérrokonságukról. Hiszen ahogy Halruaa nyelve is használja e jeleket, úgy annak elődje a netheres, Netheril hivatalos nyelve is ezeket használta. A hiedelmek és hipotézisek állítják, a Netheril birodalom bukását túlélők külön-külön saját civilizációkat építettek fel Középföldön és e kevés túlélő közül kevesen elérhettek a mai Lantan szigetekre is, majd megtelepedve tovább építgethették saját birodalmukat. Ezeket a hiedelmeket illetve hipotéziseket tovább erősíti és életben tartja Lantan titokzatossága és csodáinak híre. A netheril mágusok mágiája okozta bukás okot adhatott a lantaniaknak a mágiától való elfordulásra és a technikai tudományokba vetett hitük kialakulásának - állítják a bölcsek mint megdönthetetlen újjabb bizonyítékot hozva fel. Azonban a vélt okoknál a valóság sokkal egyszerűbb magyarázattal szolgálhat. E sárkány írásképek ismeretét Haruaai vagy Nimbrali kereskedők adták át lantani kereskedő társaiknak.


A Tizenkettek Tanácsa


Ayrorch a neve a szigetnemzetet kormányzó tanácsadó testületnek Lantanon. A tanács tizenkét tagot számlál ezért A Tizenkettek Tanácsa néven is nevezi. Székhelye Sambar, tagjait a tanács maga választja miként a vezetőjüket is ők nevezik ki, Ő az Ayrar. Ezt a rangot 1357-óta Thagr viseli. A tanács többi tagja a Santar ami ősi lantan nyelven annyit tesz “a többiek”.


A hit és vallás Lantanon


A lantani területi vallás Gond hite, s hűen hiszik, hogy a lantaniak vezették be A Csodák Hozójának, Minden Kovácsok Urának vallását a faeruni panteonba.

Illul városa Lantan sziget-királyság központi szigetének déli végén található a Sambar-áram partvidékén. Itt áll Gond egyházának és híveinek központja A Szentséges Ihlet Műhelye kolostor. E kolostor feje a Danacar a Legfőbb Feltaláló Mester, Legszentebb Szolgája Gondnak. A Danakar a legmagasabb rangú halandó pap Gond egyházában. Ő a legfőbb döntéshozó egyházi ügyekben és hűséges alatvalója a mindenkori kormányzó testületnek az Ayoroch-nak.


A tudomány művészete Lantanon


Társadalmuk teljes egészként egységesen s minden szinten napi rendszerességgel gyakorolja és gyarapítja a művészeti és a műszaki ismereteiket mint ahogy sehol máshol sem teszik azt Faerune szerte. Bizodalmuk is mind a tudományos megközelítésbe helyezik ami majd egyszer elhozz a abékét a faeruni fajok és birodalmak között mint megújító gondolkodásmód. Technikai fejletségük feltehetően felulmúlja még a Shou birodalmét is.

Az Avatárkrízis, másként a Bajok Ideje alatt vagy azt követően a mesterművek atya és ura Gond felfedte a füstpor rejtélyét a lantani gnómoknak. A faeruni tűzfegyverez füstport használnak. Lantan Gond-hívő gnómjai nagy mennyiségben gyártottak füstporos fegyvereket Vsz. 1358-ban a Bajok Idején. A munkálatokat maga Gond istenség irányította. Ma már Faerun-szerte bárki vehet magának egy füstporos fegyvert, aki persze képes megadni az árát. A Középföldön ismeretes tűzfegyverek mindegyike beszerezhető Lantan és a Nelanther-szigetek sziklagómjaitól.

Zárkózotságuk és Faerun zavartalansága vívmányaiktól is hozzájárul csekéj világra gyakorolt hatásuktól. Elenyésző világi hatalmukat kompenzálva még inkább belemerülnek a műszaki művészetekbe míg más megközelítésben kísérleteteket tesznek a mágia és a tudomány erőinek keresztezésére.

Bár Gondban bíznak, bizodalmuk a tudomány haladásába helyezik náha napján egy-egy gnóm az arkán művészetek felé fordulva Orlil szigetére vonul tanulni azt.

Személyes eszközök
KnS Közösség